Колективна виставка "Читаючи уламки" в Кмитівському музеї

10 серпня 2019 року о 15:00
село Кмитів Коростишівського району
Житомирська область
вул. Покровська, 42
Кмитівський музей радянського мистецтва
 
Знімок екрана 2023 01 09 о 17.29.58

Читаючи уламки - друга виставка програми Жести ставлення відділу сучасного мистецтва Кмитівського музею, знов присвячена спроможності сучасного мистецтва давати відповіді на питання, пов’язані із спадком радянського періоду. Цього разу йтиметься про життя на пострадянських руїнах та читання цих руїн як тексту.

З кураторського тексту Нікіти Кадана:

“Образ “руїн модерності” став наскрізним у сьогоднішній гуманітарній думці, а мультимедійне сучасне мистецтво наповнене зображеннями руїн не меншою мірою, ніж живопис та графіка доби Романтизму. На тлі шокових ефектів прискорення, у час деградації як загального “історичного чуття”, так і індивідуальних прогностичних здібностей, схильність ворушити уламки великих наративів минулого говорить не так про вірність цим наративам, як про самовизначення у якості того, хто знаходиться “на боці історії”. У час повсюдної конкуренції за право репрезентувати образ сучасності мистецтво все частіше вводить у зону видимості вкриті пилом архіви ХХ століття, до того ж часто архіви периферійні. Однак “руїни” не тотожні “архіву” й різноманітним формам записаної та систематизованої історії. Вони – це образ пам’яті невпорядкованої, змаргіналізованої, відкинутої.

В цьому відношенні українське мистецтво з його “історіографічною” тенденцією, що проявила себе у 2010 роках, знаходиться у абсолютно інтернаціональному дискусійному полі. Але українська специфіка – це саме невизначеність, ускладнене розрізнення між “архівом” та “руїною”.

Ми вимушено вміємо читати оповіді руїн. Власне, інших історичних оповідей нам “за місцем проживання” не дісталося. Але у цьому можна побачити надію: ми продовжуємо відчитувати історичні послідовності й, відповідно, шукати себе у історії, коли інші давно б махнули рукою й кинули будь-які спроби побудувати власну політичну суб’єктність на історичній основі.

Рейви на руїнах радянських заводів у музичному відео Дани Косміної, відеоблоги робітників гинучих підприємств у роботі Даниїла Ревковського та Андрія Рачинського, розпродаж символів радянського міщанства на OLX у живописі Юрія Пікуля – уламки минулого повсюдно надають форми українській сучасності. Мальовані й фотографічні хроніки руйнування архітектурної та монументально-мистецької спадщини ХХ століття у Ксенії Гнилицької та Євгена Нікіфорова коливаються між критичним документальним поглядом та зануренням у “меланхолію руїн”.. Володимир Воротньов викриває функціонування сьогоднішнього муралізму як засобу приховування руйнування. Роботи Андрія Сагайдаковського відтворюють вбогий матеріал того, колись радянського світу, котрий намагався відділити споживання від бажання і в результаті його невід’ємною якістю стали “скромність, бідність й навіть злиденність матеріальних предметів, для яких достатньо бути варіаціями ідей та несамодостатніми об’єктами” (Кеті Чухров) – і через це радянський предмет може мати дуже довге життя, адже він завчасно став “прижиттєвою руїною”. Воєнна руїна у роботі Анни Щербини турбує невизначеністю статусу – чи це дійсно результат збройного конфлікту? А чи одна з індустріальних руїн, що стали звичною частиною ландшафту Сходу України ще задовго до початку війни? А клумба, висаджена шахтарями над шахтою у зоні воєнних дій, зафіксована на фотографії Євгенії Бєлорусець, говорить про ту виключну волю, що потрібна аби виживати на руїнах.”

У Кмитові триває художня резиденція, котра фінансується Українським культурним фондом.

Учасники та учасниці резиденції беруть участь у створенні тимчасових виставок відділу сучасного мистецтва Кмитівського музею та долучаються до роботи музею вцілому.

Автор(к)и: Євгенія Бєлорусець, Володимир Воротньов, Ксенія Гнилицька, Дана Косміна, Євген Нікіфоров, Андрій Рачинський та Даніїл Ревковський, Андрій Сагайдаковський, Анна Щербина Куратор: Нікіта Кадан.

Оригінал статті на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/podii/72899-chitayuchi-ulamki